Podobne artykuły:

2/10/2018

czyszczenie po zalaniu

18/4/2018

Naprawa po zalaniu

Zalałeś/aś laptopa? Zreanimujemy go :)

Czy można naprawić pękniętą matrycę?

Jednym słowem - nie. W przypadku takiej usterki laptopa, nie możliwa jest naprawa niedziałającego elementu. Jedyną możliwością jest jego wymiana. Jak to działa?

W rdzeniu matrycy LCD znajdują się dwa szklane substraty, które tworzą zamknięte naczynie dla ciekłych kryształów, które tworzą obraz. Każdy piksel jest drukowany chemicznie na każdej z dwóch szklanych płaszczyzn, a każdy piksel LCD ma trzy tzw. subpiksele, które stają się przezroczyste po przyłożeniu prądu elektrycznego. Światło przechodzi z podświetlenia przez subpiksel na filtr kolorowy, pokazując jeden z trzech podstawowych kolorów: czerwony, zielony lub niebieski. Poprzez mieszanie intensywności i kombinacji tych podstawowych kolorów każdy piksel może wyświetlać do 16,5 milionów kolorów indywidualnie.

Co się dzieje, kiedy ekran LCD jest uszkodzony?

Kiedy zbiornik z ciekłym kryształem jest zepsuty, czarne plamy atramentu, które charakteryzują fizycznie uszkodzony wyświetlacz LCD, zaczynają rozprzestrzeniać się i wyciekać przez szczeliny na zewnątrz szklanych paneli. Niestety, nawet jeśli „szklany zbiornik” miałby zostać ponownie sklejony, a roztwór ciekłego kryształu ponownie napełniony, tysiące (subpikseli) wzdłuż pęknięcia zostałyby nieodwracalnie odcięte (wyświetlacz 1080p ma 2 073 600 pikseli i 6220 800 subpiksele) - połączenie tych elementów jest zbliżone do chirurgii nerwowej.

Naprawa

Mimo że naprawa już uszkodzonej matrycy jest nie możliwa, jej wymiana wciąż stanowi o wiele lepszą alternatywę niż wymiana laptopa. Nie tylko jest to lepsze dla środowiska, ale także zachowujesz wszystkie swoje pliki i ustawienia oraz zachowujesz urządzenie, do którego jesteś przyzwyczajony. Oczywiście wiąże się to rownież z ogromną oszczędnością pieniędzy. Dlatego właśnie zapraszamy do serwisu naprawy laptopów Doctora Gadgeta.

SPRAWDŹ NASZE CENY: CENNIK
JAK NAS ZNALEŹĆ? MAPA
ZAKRES NASZYCH USŁUG: 
-Telefony
-Tablety
-Laptopy/PC
-Konsole

Powrót
Zadzwoń Napisz wiadomość